Enya

Muzyka do filmu

Chyba wszyscy słyszeliśmy o wspaniałej wokalistce i kompozytorce irlandzkiej, jaką jest Enya. Wokalistka podbiła serca wszystkich w chwili, gdy popularny stał się film Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Reżyser, Peter Jackson, popełnił wtedy dzieło swojego życia i strzelił w dziesiątkę, zapraszając Enyę do skomponowania utworu wieńczącego film. Enya dostała za niego nominację do Oscara za najlepszą muzykę do filmu, jednak nie udało się jej go zdobyć.

Dzisiaj jest ona znana i ceniona na całym świecie, a jej krążki sprzedają się w dziesiątkach milionów sztuk. Jej muzyka jest określana jako new age z elementami celtyckimi i rzeczywiście – można się w jej muzyce dopatrzeć bardzo wyraźnych nawiązań do dawnej muzyki irlandzkiej, choć nie gardzi także brzmieniem syntezatora.

Related Articles

Piosenka do Władcy Pierścieni

Jeszcze kilka lat temu wszyscy fascynowali się trylogią filmową zatytułowaną „Władca Pierścieni”. Nic tak bardziej nie poruszało wyobraźni, jak walka Aragorna z orkami Uruk-Hai, wyprawa Froda i jego przyjaciół, walka Gandalfa ze złymi stworzeniami nie z tego świata. To wszystko stanowiło owoc pracy wielu artystów, reżysera, aktorów, scenografów i specjalistów[…]

Read More »