Enya

Jak używać Diesla, aby jego zakup był opłacalny?

Od dziesiątek lat kupno samochodu z silnikiem Diesel jest kontrowersyjnym tematem wśród obeznanych kierowców. Jedni uważają, że jest on bardzo ekonomiczny, a jazda z jego użyciem to czysta przyjemność, natomiast od drugich słyszy się jedynie, że silniki wysokoprężne nadają się tylko do traktorów, a poza tym skutkują strasznymi zanieczyszczeniami. Która ze stron jest bliżej prawdy

Jakie są koszta utrzymania Diesla?

Mówi się, że Diesel, choć sam w sobie jest znacznie droższy od innych silników, a jego naprawy zawsze kosztują fortunę, pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy, niż przy używaniu standardowego silnika benzynowego. Wielu kierowców temu zaprzecza, twierdząc że silnik ten to ciągłe wydatki. Prawda leży gdzieś po środku, ponieważ samochód z silnikiem Diesel może psuć się bardzo szybko, jak i praktycznie wcale, w zależności od stopnia stosowania się do zasad prawidłowej jazdy takim autem. Z tego powodu wielu agresywnych i pospiesznych kierowców doświadcza uszkodzeń silnika natychmiast po poprzedniej naprawie, podczas gdy spokojni właściciele Dieslów cieszą się całymi latami wolnymi od wizyt u mechanika. Nieprawdą natomiast jest to, że paliwo do silnika wysokoprężnego jest znacznie tańsze! Kiedyś może i tak było, jednak w 2021 roku kwota za litr jest niewiele niższa od ceny klasycznej benzyny!

Jak jeździć poprawnie autem z Dieslem?

Marka części Diesel nie lubi dynamicznej, żywiołowej jazdy. Cały silnik jest jakościowo proporcjonalny do wysokiej ceny, jednak należy pamiętać aby unikać jazdy na wysokich obrotach, oraz nie gasić go przez 2-5 minut po zatrzymaniu pojazdu. Nasz Diesel musi też mieć odpowiednią „dietę”, to znaczy że nie możemy oszczędzać na paliwie niskiej jakości, ani mieszać go ze smarami o podobnej gęstości. Należy też dobierać typ paliwa w zależności od panującej temperatury. Co więcej, regularna wymiana filtru paliwa i separatora wody to podstawa prawidłowej eksploatacji. Niemniej ważny jest tu wybór konkretnego oleju silnikowego wskazanego przez producenta silnika.

Części Diesel – jakie są ich najczęstsze uszkodzenia?

Diesel, nawet dobrze eksploatowany, jak każdy silnik może ulec awarii. Najczęściej jednak występują w nim jedynie trzy powszechne usterki:

* Uszkodzenie turbosprężarki – powodowane m.in. złą techniką jazdy i olejem nieodpowiednim dla części Diesel

* Problemy z wtryskiwaczami – ta część silnika jest szczególnie, wręcz skrajnie wrażliwa na jakość tankowanego paliwa

* Zużycie dwumasowego koła zamachowego – nie ma szczególnej przyczyny, poza sprawnością techniki jazdy kierowcy

Jednak jeśli dbamy o nasze auto, powinniśmy przetrwać wiele lat bez żadnych problemów z naszym silnikiem wysokoprężnym.

Related Articles

Czy można osiągnąć sukces życiowy skupując złom?

Ludzie bardzo często patrzą z góry zarówno na złomiarzy, jak i na kupców złomu. Przez krążące w społeczeństwie stereotypy, jak i setki plotek na temat tej pracy taka postawa jest zrozumiała, jednak zupełnie niezgodna z rzeczywistością. Prawda jest taka, że na dobrze prosperującym skupie złomu można zarabiać pokaźne sumy pieniędzy.

Read More »

Jakie są zalety materacy termoelastycznych?

Wiele małżeństw czy też par na co dzień w swoim domu śpi w sypialni. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ pokój dla gości czy też salon zawsze jest posprzątany i nie widać tego jak wygląda nasze łóżko do spania. W przypadku, gdy posiadamy klasyczne łóżko sypialne to warto również zadbać[…]

Read More »